Již v 1. polovině 20.století byly Spojené UP závody pověstné kvalitním zpracováním, snahou o dobrý návrh, přiměřeně nízkou cenou a zajímavou reklamou.
Základem Spojených UP závodů v Brně se staly dva podniky – brněnská firma K. Slavíček a třeboňské Uměleckoprůmyslové dílny Jana Vaňka.
Název Spojenené uměleckoprůmyslové závody, který byl zaveden koncen roku 1922 se užíval i v období po znárodnění.
V první polovině 20.let 20.století, kdy stál v čele Spojených UP závodů Jan Vaněk, tvořil větší část produkce tohoto podniku nábytek historizujících tvarů podle návrhů externích spolupracovníků. Jan Vaněk usiloval především o zavedení jednoduchého typového nábytku, přičemž předpoklad pro průmyslovou výrobu spatřoval ve spojení kvalitního návrhu a nejmodernějších technologií – navázal odvážnou spolupráci s renomovanými zahračními a předními českými architekty, kteří pro dílny navrhovali individuální zakázky i modely zamýšlené pro výrobu menších sérií.
V roce 1925 Jan Vaněk se Spojených UP závodů odešel, k jeho odchodu přispěli ekonomické potíže společnosti. Ve druhé polovině desetiletí omezily Spojených UP závodů v důsledky úsporných opatření spolupráci s externími architekty.