Josef Hoffman ( *1870 – 1956) jeden z nejzajímavějších architektů a designérů 19. a 20. století. Podívejte se na jeho medailonek.
Český a rakouský architekt a designér se narodil 15.prosince roku 1870 v Brtnici v Čechách.
Vystudoval architekturu na Akademii ve Vídni, kde byli jeho profesory Otto Wagner a Carl von Hasenauer. V roce 1898 si založil vlastní ateliér. Působil také jako pedagog – v letech 1899 – 1936 učil na vídeňské Kuntsgewerbeschule.
V roce 1897 Josef Hoffmann společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem a Kolomanem Moserem založili Sdružení výtvarných umělců Rakouska – Secession. V té době byl Hoffmann okouzlen francouzskou a belgickou secesí. Po roce 1900 se ale obrátil směrem k britské tvorbě, která ho zaujala svou jednoduchostí a geometričností.
Geometrie byla pro ranou tvorbu Josefa Hoffmanna typická, jeho rané puristické návrhy budov patří k milníkům architektury, takovou stavbou bylo např. Sanatorium Westend v Purkersdorfu u Vídně (1904)
Po roce 1906 vytvářel stále dekorativnější návrhy, inspiroval se např. pestrými ornamenty lidových výšivek. Kolem roku 1910 se ve své tvorbě obracel pro inspiraci k formám antické architektury, které přetavoval do zcela nových podob a uplatňoval často v rozporu s jejich původní tektonikou a funkcí.
V roce 1903 společně s designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem Wiener Werkstätte (Vídeňské dílny), inspirací jim byly britské dílny produkující užité předměty na nejvyšší estetické i řemeslné úrovni. Z počátku fungovaly čtyři ateliéry. Největší význam měl ateliér zpracovávání kovů, kde vznikaly nejmodernější šperky, nádobí, vázy. Typickým výrobkem byly vázy z čtvercově perforovaného kovového plechu. Dále zde byla knihvazačská dílna, nábytková dílna a zpočátku byl součástí WW i Hoffmannův architektonický ateliér. Tyto dílny fungovaly až do roku 1932. Hoffmann dále spolupracoval s vídeňsko-vsetínskou firmou Jacob & Josef Kohn vyrábějící nábytek z ohýbaného bukového dřeva či českou sklárnou Loetz Witwe, J. Lobmeyr, vytvořil velké množství návrhů čalounů a koberců pro firmu Johann zpěthausen & Söhne.
Dále je zde ukázka nábytku navrhovaného Josefem Hoffmannem.
Použitá literatura: wikipedia.org, prodejní katalog J. a J. Kohn z roku 1916, Princip Thonet – vydáno 1989.
Fotografie: Nový Antik Bazar s.r.o.
Super, dekuji za zsjimavost.